مکان های تاریخی و جاهای دیدنی شهر یزد

0
351
استان یزد
yazd iran

شهر یزد ، یکی از قدیمی‌ ترین شهرهای روی زمین و یکی از عجیب‌ترین شهرهای ایران است که میتواند شما را به سال ها دور تر ببرد و برای یک لحظه هم که شده از دنیایی مدرن خارج شوید. یزد که از هر طرف محاصره شده در برابر کویر است ، بر خلاف شهر های دیگر که شاید ساختمان ها و برج هایشان نماد و جذب کننده گردشگری در شهر باشد , کل بافت شهری قدیمی و سنتی و نحوه‌ی زندگی مردمان استان یزد ، هر گردشگری را به سمت خود جذب می‌کند. در این مقاله با مهمترین مکان های تاریخی و جاهای دیدنی شهر یزد و بهترین جاذبه های گردشگری این شهر پنهان در کویر آشنا می شویم .

۱ : میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق یزد
میدان امیر چخماق یزد
میدان امیر چخماق یزد
میدان امیر چخماق یزد

نماد معماری یزد، میدان امیر چخماق، در مرکز شهر بنا شده است. ساختمان سه‌ طبقه‌‌‌ ی حول میدان با نمایی زیبا جلوه‌گری می‌کند.

امیرچخماق یزد ، مجموعه‌ای است از میدان ، تکیه ، بازار ، آب‌انبار و مسجد که خیلی دیدنی است. قدمت این مجموعه به دوره تیموریان قرن ۹ برمی‌گردد. این بنای تاریخی به دست جلال‌ الدین امیر چخماق ساخته شده که در آن زمان حاکم شهر بوده است. تکیه امیرچخماق از این مجموعه، در سال ۱۳۳۰ ثبت ملی شده است.

۲ : زندان اسکندر یزد یا مدرسه ضیاییه

زندان اسکندر یزد یا مدرسه ضیاییه
زندان اسکندر یزد یا مدرسه ضیاییه

زندان اسکندر یزد یا مدرسه ضیاییه یکی از مکان های اسرار آمیز و دیدنی شهر یزد به حساب می آید.

قدمت آن به حدود ۷ قرن پیش باز میگردد.

این بنا در محله فهادان شهر یزد واقع شده که جزو محله های بسیار قدیمی استان یزد است .

گفته میشود که این مدرسه ابتدا به عنوان کاربری زندان بنا شده است توسط اسکندر مقدونی و بعضی شنیده ها هم میگویند که در نتیجه ی آمدن گروهی از تبعیدیان اسکندر مقدونی به شهر یزد ایجاد شده است .

۳ : باغ دولت آباد و بادگیر دولت آباد

باغ دولت آباد یزد
باغ دولت آباد یزد
نمای داخلی باغ دولت آباد
باغ دولت آباد

خاص ترین بادگیر های جهان را شما میتوانید در شهر یزد , شهر بادگیر ها مشاهده کنید. بادگیر باغ دولت آباد یزد یکی از بی نظیر ترین بادگیر های دوره زندیه و قاجاریه با قدمتی حدود ۲۸۵ ساله به عنوان بلندترین بادگیر جهان به شمار می آید. این بادگیر که نمونه ای از معماری دوره زندیه را داراست در سال ۱۱۶۰ هـ.ق توسط محمدتقی خان بافقی مشهور به خان بزرگ سرسلسله خوانین یزد ساخته شد.

او سرسلسله خاندان خوانین یزد بوده است. مرحوم محمد تقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند و سپس حکومت خود را بنا کرد.

مساحت این باغ در حدود ۶۹۰۰۰ متر مربع می باشد. این باغ از دو بخش کلی اندرونی و بیرونی تشکیل شده است.

این بادگیر ارتفاعی به طول ۳۳٫۸۰ متر دارد .

۴ : خانه لاری ها

خانه لاری ها یزد
خانه لاری ها یزد
خانه لاری ها یزد
خانه لاری ها یزد


قدمت این مکان تاریخی به زمان قاجار بر میگردد. در زمان های گذشته حدود ۲۸۰ سال پیش لاری ها از سمت استان فارس به شهر یزد برای تجارت می آمدند و در مکان های مختلف این شهر ساکن شده بودند . خانه لاری ها شامل شش باب خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند. این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک است .

۵ : آب انبار شش بادگیر

آب انبار شش بادگیر استان یزد
آب انبار شش بادگیر
 آب انبار شش بادگیر استان یزد
آب انبار شش بادگیر

آب‌انبار شش بادگیر یکی دیگر از مکان های دیدنی‌ یزد است که حدود ۱۹۰ سال قدمت دارد. این بنا از دوران قاجار به یادگار مانده است. این آب‌انبار، دارای ۶ بادگیر است که ۳ بادگیر آن قدیمی بوده و ۳ بادگیر دیگر نوساز هستند. لازم به ذکر است که این مکان تنها آب انبار ۶ بادگیر جهان است.

۶ : یخچال خشتی میبد یزد

یخچال خشتی میبد یزد
یخچال خشتی میبد یزد

یکی از قدیمی ترین یخچال های استان یزد، یخچال خشتی شهر میبد می باشد که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد, بنایی برای ساخت و تولید یخ بوده است و در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال یزد، شهر میبد و در کنار راه کاروانسرا به چاپارخانه قرار گرفته است.

۷ : بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام یزد
بقعه دوازده امام یزد

بقعه دوازده امام یزد
بقعه دوازده امام یزد

یکی از دیدنی های بسیار زیبا و قدیمی در یزد ، بقعه دوازده امام یزد می باشد. بقعه دوازده امام قدیمی ترین بنای تاریخی شهر یزد می باشد که از زمان سلجوقیان تا کنون پابرجا مانده است. اهمیت این بنا بیشتر به خاطر معماری و گنبد آجری آن می باشد و از شاه کارهای هنر سلجوقی به شمار می رود.

۸ : مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد

این مسجد فوق العاده را از تمام قسمت‌های شهر تاریخی یزد می‌توانید ببینید. این بنا که متعلق به قرن ۱۴ میلادی است ، بلندترین مناره‌ها را در کل ایران دارد. معماری فوق العاده و کاشی کاری های زیبا و طریف از جذابیت های این بنای تاریخی یزد است و جزو مکان های تاریخی و جاهای دیدنی شهر یزد به شمار می آید.

۹ : بازار و حمام خان یزد

 بازار  خان یزد
بازار خان یزد
 بازار  خان یزد
بازار خان یزد
 حمام خان یزد
حمام خان یزد

حمام خان یزد در سال ۱۲۱۲ هجری قمری به دستور حاکم وقت یزد ساخته شده است. این بنا در دوران قاجار ساخته شده و به خاطر اینکه بیشتر بزرگان شهر از آن استفاده می‌کردند به حمام خان معروف شده است. از خشت و گل برای ساخت آن کمک گرفته اند و این بنا مجموعه ای از بازار , حمام و آب انبار است .

۱۰ : خانه ملک التجار

خانه ملک التجار
خانه ملک التجار

این بنای تاریخی از زمان قاجاریه به جا مانده است و حدودا برای ۱۲۰ سال پیش است و متعلق به حاجی علی اکبر شیرازی از تجار قدیمی یزد بوده است . این خانه تاریخی از اتاق های زیادی تشکیل شده است که هر کدام معماری و ویژگی های خاص خود را دارند.

۱۱ :‌ موزه آب استان یزد

موزه آب استان یزد
موزه آب استان یزد
موزه آب استان یزد

یزد به دلیل اینکه شرایط آب و هوایی گرم و خشک و کویری دارد , آب در این شهر از اهمیت بسزایی برخوردار است. به همین دلیل یک موزه مخصوص این موضوع درست شده است که در آن لوازمی که برای به دست آوردن و یا حمل آب در گذشته مورد نیاز بوده قرار گرفته است که ارزش بسیاری دارند و جزو عطیقه به حساب می آیند.

۱۲ :آتشکده ورهرام یا بهرام یزد

آتشکده ورهرام یا بهرام یزد
آتشکده ورهرام یا بهرام یزد

در دین زرتشت ,آتش بسیار مقدس بوده است به همین دلیل محل هایی رو ایجاد کردن تا این موضوع در ذهن دنبال کنندگانشان بماند. آتش کده بهرام یکی از اون مکان هاست که آتشی که در آن وجود دارد تقریبا ۱۵۰۰ سال است که روشن و خاموش نشده . آتش در ظرفی بزرگ و باشکوه از جنس برنز و در محفظه ای شیشه ای محافظت می شود .

۱۳ : دخمه یا برج خاموشان یزد

دخمه یا برج خاموشان یزد
دخمه یا برج خاموشان یزد
 دخمه یا برج خاموشان یزد
دخمه یا برج خاموشان یزد

برج خاموشان یزد بر روی یک کوه یا تپه ی مرتفع به اسم دخمه قرار گرفته است . یکی از مکان های اسرار آمیز و شگفت انگیز شهر یزد است به این دلیل که در گذشته زرتشتیان مردگان و اجساد خود را در آن قرار میدادن تا خوراک پرندگان شود .

۱۴ : عمارت و بوستان ناجی یزد

عمارت و بوستان ناجی یزد
عمارت و بوستان ناجی یزد

قدمت این بوستان به دوران قاجار بر میگردد.دارای یک تالار است و بادگیر و قسمت های دیگر که از املاک شخصی فردی به نام ناجی بوده است. این باغ در لیست باغ هایی است که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

۱۵ : خانه تهرانی ها

خانه تهرانی ها
خانه تهرانی ها

خانه تهرانی ها متعلق به یکی از تجار ایرانی فرش شهر یزد بوده است.  گفته می شود که خانه تهرانی های یزد را حدودا ۲۵۰ سال پیش آقا شیخ مهدی عرب که از تجار فرش در یزد بوده است بنا نهاده است .

از دیگر بنا های تاریخی و محل های گردشگری شهر یزد میتوان به موزه آیینه و روشنایی , برج و باروی قدیم شهر ,

زیارتگاه چک چک و مجموعه وقت الساعت نام برد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید